S KÝM SE U NÁS POTKÁTE?
-
Alenka
Alenka se k Průvodcům se přidala v roce 2021 a osvědčila se ve všech rolích. Kromě tvorby obřadů a řečí s pozůstalými se věnuje tvorbě smutečních oznámení.
Do týmu ji přivedla osobní zkušenost, díky níž neměla příliš pozitivní vztah ke smrti. Proto se rozhodla podílet na změnách v pohřebnictví, aby mohli pohřeb pojmout jako oslavu života jejich blízkého.
Alenka je od přírody veselá a empatická, což promítá i do svých řečí. Těší ji, když v nich pozůstalí naleznou pochopení i útěchu.
Dříve žila v Praze, kde se po studiu personálního řízení věnovala office managementu ve velkých společnostech. Po sedmi letech v metropoli se rozhodla vrátit do rodných Jizerských hor a nyní žije v Liberci, kde se snaží šířit povědomí o nové pohřební kultuře. Když nepomáhá s pohřby, pracuje na personálním oddělení krajské nemocnice.
-
Veronika
Veronika se kromě tvorby obřadů a řečí podílí i na článcích, videích a příspěvcích. Zakládá si na tom, aby řeči odrážely osobnost zesnulého i pozůstalých – některé mohou být hluboké a srdceryvné, jiné úsměvné a odlehčené. Záleží jen na vás, jakým způsobem chcete řeč i obřad pojmout. Největším komplimentem pro ni je, když slyší “to bylo přesně, jak by to maminka / babička / sestra napsala”.
Kromě toho je Veronika vystudovaná jazykovědkyně, překladatelka a tlumočnice, navíc pracuje jako lektorka. Mluvit s ní můžete česky, slovensky, anglicky nebo třeba španělsky. Zaslechnout jste ji mohli například na Světě knihy nebo v Oktagonu. Ve svém volném čase se věnuje překladu poezie, hraní videoher a umění. Pokud ji náhodou nepotkáte online, nejspíše bude někde venku na motorce.
-
Oleg
Oleg je zakladatelem Pohřebních průvodců. "Původně to byl pokus a dělali jsme to úplně jinak. Ale postupně nám lidi říkali, co chtějí a co ne, a my jsme je poslouchali. Vlastně většinu toho, co dnes děláme, máme z praxe, od klientů: vidíme, co jim doopravdy pomáhá."
S Olegem se potkáte často při prvním kontaktu s námi: bere telefony nebo odpovídá na zprávy. Ale mnoho z klientů provází po celou dobu.
Narodil se v Košicích česko-německým rodičům, studoval v Brně a téměř dvacet let už žije v Praze. Původním povoláním dělal transformační projekty ve firmách, které procházejí velkými změnami: začínal v telekomunikacích, pokračoval například v Alze, České spořitelně nebo v PPF.
Kromě práce jej potkáte s jeho dvěma dětmi, manželkou, v horách, na koncertě, na pivu nebo na maratonu.
-
Bára
Bára pochází z Prahy, studovala krajinářství na Fakultě životního prostředí ČZU a k Pohřebním průvodcům se přidala v roce 2021. Pracuje jako markeťačka a copywriterka na volné noze. Ve volném čase tráví čas v přírodě nebo cestuje po Evropě se svými dvěma pejsky v obytné dodávce jménem Sušenka. Mezi její zájmy patří také gastronomie spolu s ekologickým a etickým životním stylem.
-
Renata
Renata je původní profesí učitelka, která se dlouhodobě věnuje alternativnímu vzdělávání.
O paliativní péči a pohřebnictví se začala zajímat po odchodu své babičky, kterou vyprovodili doma v rodinném kruhu. Tato zkušenost v ní otevřela nový rozměr vnímání života a smrti a ukázala jí, že dokáže zůstat v hlubokém klidu, jasnosti, empatii a podpoře umírajících i pozůstalých. Pocítila touhu tento dar dále rozvíjet, a tak začala docházet jak dobrovolník na oddělení paliativní péče a přidala se k Pohřebním průvodcům.
Renata se ráda toulá přírodou, tančí, chodí do sauny, užívá si čas se svou rodinou a naslouchá autentickým lidským příběhům.
-
Adriana
Adriana pochází z Pošumaví, kam se po téměř dvaceti letech života v Praze opět navrátila. Vystudovala antropologii a nepřestává ji fascinovat šíře možných způsobů života na této planetě. Za svůj druhý domov považuje Indonésii, blízký vztah má také k Madagaskaru. V Čechách působí v neziskovém sektoru a v současnosti tráví většinu volného času s rodinou.
K Pohřebním průvodcům ji přivedla nespokojenost se servisem klasické pohřební služby po smrti jejího miminka a touha podílet se na změnách v tomto odvětví. V momentě, kdy jsou pozůstalí ochromeni smrtí blízkého člověka, chce stát po jejich boku, pozorně naslouchat jejich přáním a pomáhat je realizovat. Vnímá dobré rozloučení se zesnulým jako důležitý rituál, který provází lidstvo od jeho počátků a který je podle ní nezbytný pro začátek zdravého truchlení.
-
Eliška
Eliška pochází z Mariánských Lázní, ale od střední školy, pokud zrovna není v zahraničí, žije v Praze, kterou si zamilovala.
Už od mala jí bylo blízké téma smrti a tížilo ji, že si o něm neměla s kým promluvit. Až v dospělosti odpustila rodičům, že jí v dětství zakázali účastnit se pohřbů svých blízkých, a tak se nyní snaží podporovat to, aby se na pohřby nahlíželo jinak.
Vždy si ráda kladla filosofické otázky a později se její zájem rozrostl také do oboru psychologie, kde se nejvíce věnuje mezilidským vztahům. Pro svou zvýšenou citlivost a empatii je dobrým posluchačem a snaží se vést druhé ke vzájemnému porozumění a přijmutí jak druhých, tak i sebe sama.
Miluje přírodu, takže ji zajímá také ekologie a její inovatovní mysl ráda vymýšlí, co by se na světě dalo dělat jinak, lépe. Tvoří zatím ale jen na papír nebo na počítači. Kromě psaní také fotí a natáčí videa, a to i na obřadech.
Ve volném čase taky ráda tančí, cestuje a užívá si života naplno.
-
Hanina
Hanina je mladá žena s velkou duší, která si nese lásku k životu a lidem ve všem, co dělá.
Díky přirozené otevřenosti vůči novým příležitostem přesídlila z rodného Brna do Prahy, kde začala studovat podnikovou ekonomiku. Nové prostředí jí umožnilo rozvíjet také kreativní stránku, a to prostřednictvím malby a studia módního návrhářství.
Důležitou roli v životě pro ni hraje i vnitřní klid, který nachází jak v přírodě, tak třeba při péči o pokojové rostliny. Ať už jde o cokoli, věří, že vše potřebuje správnou péči. Nerušenou pozornost, vhodný čas a místo. Za své životní poslání považuje soucítění, a právě tento hluboký cit ji přivedl k práci pohřební průvodkyně. Stará se o to, aby pohřeb nebyl jen truchlením, ale také vzpomínáním a oslavou života. Protože péče spojená se soucitem dokáže proměnit každý okamžik v něco hluboce smysluplného a lidského: a na to si Hanina ve svém srdci najde místo vždy.
-
Aylani
Pohřebním průvodcům ji přivedla touha laskavě a vnímavě provázet posledním rozloučením. A nebyla to náhoda – od dětství byla svědkem řady pohřbů, které uměly s respektem a láskou uctít jedinečnost každého životního příběhu. Věří, že i když je ztráta blízkého často osamělou a bolestivou cestou, nemusíme po ní kráčet sami.
Aylani žije v Praze, dětství prožila na Moravě, 10 let studovala a pracovala v USA jako sociální pracovnice. Se smrtí se setkávala pravidelně při doprovázení lidí s onkologickým onemocněním, později se věnovala například podpoře vzdělávání dětí ze slumů v Bangladéši. Posledních 10 let je důležitou součástí jejího života náhradní rodinná péče. S manželem se jako přechodní pěstouni starali o děti, které nemohly vyrůstat ve svých původních rodinách, dnes provází náhradní rodiče v jejich krásné i nelehké roli a věnuje se terapeutickému rodičovství – léčivému přístupu k dětem se vztahovým zraněním.
Naplňuje ji čas s dětmi a laskavá přítomnost v kontaktu s druhými. Příroda je pro ni zdrojem propojení a vyživení – ráda v ní pobývá, zpívá, putuje, spí pod širákem a sbírá bylinky.
-
Lucie
Již v průběhu studia antropologie Lucii fascinovaly (nejen) pohřební rituály, které se praktikovaly v různých kulturách světa a především kontrast, s jakým ke smrti přistupujeme v naší společnosti, kde je spíše vytěsňována. K Pohřebním průvodcům se přidala proto, že její vizí je měnit podobu pohřbů k lepšímu a je přesvědčena o tom, že se může jednat o krásný, transformační a léčivý zážitek.
Smrtí a různými druhy rituálů se začala ještě blíže zabývat, když devět dní po porodu přišla o chlapečka, se kterým měla potřebu udělat citlivě a individuálně laděné rozloučení. Jako výtvarnice jeho památku uctila také sérií výstav a ve výtvarném umění vidí velký terapeutický potenciál. Vytváří individuální obrazy ženám (a rodinám), které prošly zkušeností perinatální ztráty, sdílí jejich příběhy, dělá s nimi rozhovory, pořádá na toto téma nejrůznější události a celkově se snaží téma ztráty dítěte odtabuizovávat. Je jí blízký také spirituální přesah, přičemž čerpá ze zkušeností z Peru, které bylo skoro 10 let jejím druhým domovem. Po letech cestování se usadila v Posázaví se svými zvířaty, fenkou Gaiou a třemi kočičkami, které někdy terapeuticky obšťastňují seniory či děti. Zároveň je právě v psychoterapeutickém výcviku.
-
Sandra
Na práci u Pohřebních průvodců si cení toho, že jí lidé důvěřují natolik, že s ní sdílejí své příběhy. Váží si možnosti být jim oporou ve chvílích, kdy to nejvíc potřebují. K této práci ji přivedla osobní zkušenost se ztrátou, po které pocítila, jak hluboce může společenské tabu kolem smrti izolovat truchlícího člověka. Právě to ji motivuje pomáhat měnit způsob, jakým o smrti mluvíme – otevřeněji a s větším pochopením.
Ve volném čase ráda čte s kocourem na klíně, poslouchá podcasty, hraje hry nebo se ráda zasměje suchému britskému humoru. Baví ji improvizace, ať už z jeviště či hlediště, a ráda chodí na kabaretní a aerial sports vystoupení. Věnuje se dobrovolnictví v organizacích, které pomáhají lidem i zvířatům.
Baví ji vést s lidmi hlubší rozhovory - ráda vytváří bezpečný prostor, kde se dá mluvit otevřeně - třeba při konverzačních hrách s kartičkami, které pomáhají přirozeně otevírat témata, o nichž se jinak často mlčí. Patří mezi ně duševní zdraví, smrt, mezilidské vztahy nebo další otázky, které se dotýkají smyslu a prožívání.
-
Eva K.
Eva se k Pohřebním průvodcům dostala skrze svou vášeň k organizování eventů. Krátce po pohřbu babičky v klasické smuteční síni měla možnost zažít obřad s Průvodci. Překvapilo ji, jak krásné může rozloučení být a jak je důležité zapojení pozůstalých, včetně dětí, do celého procesu. Roli průvodce vnímá jako možnost pomáhat lidem v těch nejtěžších chvílích. Ukázat, že pohřeb nemusí znamenat jen černou barvu a slzy. Ráda mluví o rozloučení jako o oslavě života a věří, že správné rozloučení může být velmi léčivé.
Obřady nejčastěji moderuje, a to s cílem provést pozůstalé rozloučením s citem, pokorou a někdy i úsměvem. “Přála bych si, aby měl každý možnost se se svým blízkým rozloučit přesně tak, jak to cítí."
-
Magda
Magda pochází z Plzně. Do týmu ji přivedla vlastní zkušenost – pohřeb babičky v obřadní síni krematoria. Pocit prázdnoty po obřadu i vzpomínka na plakající děti a zajíždějící rakev se pro ni staly silnou motivací uspořádat zcela jiné poslední rozloučení pro svoji sestru, a tak jí do cesty přišli Pohřební průvodci.
Bezprostřední setkání se smrtí ji vedlo k chuti spolupodílet se na rozloučeních, která jsou osobní, niterná a léčivá – jako to se sestrou. Věří, že je nesmírně důležité být v takových chvílích lidem nablízku, naslouchat, poskytnout podporu, nenechat je v tom samotné. Až přijde čas, ráda by provázela pozůstalé na jejich cestě truchlením a smířením se smrtí blízkého člověka.
Volný čas Magda nejčastěji tráví s rodinou v přírodě a v pohybu, ať už pěšky, na kole, nebo na lyžích.
-
Petra
Petra již dvanáct let slaví a zkoumá mexické Dušičky, které ji inspirovaly k pořádání vzpomínkového obřadu u Pohřebních průvodců. Rituály vzpomínání na zesnulé vnímá nejen jako možnost zavzpomínat na zesnulé a usmířit se s nimi v našem nitru, ale také jako prostředek psychohygieny.
Petra vystudovala sociální antropologii a za svůj druhý domov považuje Mexiko, kam se pravidelně vrací. V Čechách pracuje jako výzkumnice v oblasti sociálních věd v soukromé organizaci INESAN. Na antropologickém výzkumu ji nejvíc baví rozhovory a práce s lidmi.
Ve volném čase nejraději cestuje, píše o Mexiku, učí se španělsky, fotí a navštěvuje známé i méně známé hřbitovy.
Hodnoty, kterými se řídíme při přípravě pohřbů*
Radost
Děláme radostné obřady. A děláme je tak, abychom z nich měli radost i my.
Empatie
Pomáháme lidem zraněným a zranitelným. Je v pořádku, když nebudou v pořádku.
Sdílení
Sdílíme s lidmi co nejvíce - a hlavně informace. Vždy se snažíme o informovaný souhlas. Ukazujeme svou práci, vzděláváme, diskutujeme.
Partnerství
Průvodci a klient jsou si rovni, ani jeden by se neměl cítit podřízeně.
Etika
Neděláme zesnulému nic, co bychom nedělali spícímu. Neděláme žijícím nic, co bychom nedělali svým rodinám.
Kreativita
Stále hledáme nové způsoby, jak lidem pomoci zpracovat ztrátu. Myslíme i na ty, kdo nechtějí, nemohou, nebo neumí mluvit.
Transparentnost
V tomto prostředí plném mýtů si zakládáme na pravdě a férovosti.
* těmito hodnotami se řídíme při přípravě pohřbů.
Při poradenství pro pozůstalé se řídíme Etickým kodexem poradců pro pozůstalé v rámci Asociace poradců pro pozůstalé.
Při péči o umírající se řídíme dokumentem Listina práv umírajících - The Dying Person’s Bill of Rights, vytvořeném na workshopu “The Terminally Ill Patient and the Helping Person,” v roce 1975 v Lansingu, Michigan, sponzorovaném South Western Michigan Inservice Education Council a vedeném Amelií Barbus, Associate Professor of Nursing, Wayne State University.
Původní verze Listiny: Barbus, A. J. (1975). The Dying Person's Bill of Rights. Zdroj: The American Journal of Nursing, 75(1), 99. https://www.jstor.org/stable/3423093
A řídíme se revidovanou verzí uveřejněnou v knize “The Needs of the Dying” od Davida Kesslera.
Kessler, D. (2007). The needs of the dying : a guide for bringing hope, comfort, and love to life’s final chapter (10th anniversary ed. ; 1st Harper pbk). Harper.
Naše kvalifikace a vzdělání
-
Kvalifikace End-Of-Life Doula: University of Vermont USA
-
Kvalifikace Poradce/poradkyně pro pozůstalé (kód: 69-020-M): Asociace poradců pro pozůstalé
-
Kvalifikace Pracovník pro úpravu a přepravu lidských pozůstatků (kód: 69-012-H): Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
-
Kvalifikace Hrobník a správce pohřebiště: Sdružení pohřebnictví v ČR (proškolení)
-
Kvalifikace Sjednavatel pohřbení (kód: 69-021-M): Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
-
Kurz Jak mluvit s dětmi beze strachu o smrti: Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
-
Kurz Postabortivní trauma z pohledu krizové intervence a psychoterapie: Mgr. Jana Kučerová Pod Krovy